September 6, 2023
Про що це?
В проєкті ми бачимо 11 галузей знань та значне скорочення спеціальностей. Наприклад, в проєкті переліку відсутні спеціальності "Міжнародне право" та "Міжнародні економічні відносини", такі спеціальності як "Географія" та "Екологія" об'єднані та список спеціальностей оновлений загалом.
Що це означає? Якщо наша спеціальність тепер відсутня, то наші дипломи перестануть визнавати? Ми отримаємо довідки замість дипломів? Дипломатія в Україні буде знищена?
Ну звичайно ж ні. Для того, аби розібратись в цьому питанні і уникнути непорозуміння, ми запросили Заступника Міністра освіти і науки України Михайла Винницького відповісти на найпоширеніші запитання, які виникли у студентів під час перегляду проєкту постанови.
— Навіщо вводити новий перелік галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти?
— Гармонізація українського Переліку галузей і спеціальностей з Міжнародною системою класифікації освіти (МСКО) є вимогою закону і кроком в сторону євроінтеграції.
— Як за нової кваліфікації довести, що студент - спеціаліст з Міжнародного права, Міжнародного бізнесу чи Міжнародних економічних відносин, якщо спеціальності будуть загальні: Економіка та Право?
— В європейській практиці, в дипломі взагалі не вказується спеціальність - це деталізовано в додатку: перша спеціальність, друга, професійна кваліфікація тощо. В дипломі вказується назва освітньої програми. І в межах об'єднаної спеціальності право, можуть існувати освітні програми з міжнародного права. А ще краще, щоб такі програми були з двох спеціальностей: міжнародні відносини + право. Так само з програмами з міжнародних економічних відносин, які можуть бути міждисциплінарними: за спеціальностями економіка і міжнародні відносини.
— Чому в країнах ЄС збереженні такі спеціальності як Міжнародне право, Міжнародний бізнес та Міжнародні економічні відносини, а Україна має приводити ці освітні програми до стандарту МСКО?
— В тому й вся справа, що в країнах ЄС переважно немає окремих таких спеціальностей. В європейському освітньому просторі існують освітні програми з такими назвами (як і у нас) і ніхто особливо не переживає про те, до яких формально вони відносяться спеціальностей. Між іншим, в Польщі всією державою затверджений перелік налічує аж десь 45 спеціальностей, а у нас понад 120.
— Чи не будуть такі зміни порушенням автономії ЗВО, а саме - права закладу самостійно впроваджувати або припиняти освітні програми (бакалаврського, магістерського та докторського рівня)?
— Якраз навпаки: запропоновані зміни націлені на підсилення автономії ЗВО, адже коли предметна область спеціальності визначена широко, можливості для спеціалізації та/або міждисциплінарних варіацій в межах освітніх програм, зміст яких визначають самі заклади - збільшується.
— Чи будуть створені спеціальності Міжнародне право та Міжнародні економічні відносини в межах галузі знань С «Соціальні науки, журналістика та інформація»?
—Наразі в проєкті передбачено спеціальності Право, Економіка і Міжнародні відносини, а міжнародні їх варіанти мали б бути освітніми міждисциплінарними програмами, які поєднують ці спеціальності. Але тиск громадськості на те, щоб зберегти міжнародне право і міжнародну економіку, як окремі спеціальності - шалений. Цей тиск не завжди логічний - аргументи зводяться до "Так у нас завжди було тому змінювати не треба". Але якщо відверто, для МОН принципово привести у відповідність наш Перелік галузей з галузями МСКО - отже зменшити їх кількість із 29 до 10 + 1 військової. А які вже в межах укрупнених галузей будуть визначені спеціальності не так вже й важливо.